facebook instagram

SVATEBNÍ HOSTINA

08.03.2019

Svatba je jeden z nejkrásnějších dní dvou zamilovaných lidí. Zejména ženy, nevěsty, o svatbě sní celý život a většinou mají velmi detailní představu o tom, jak by měla vypadat. S přípravou se však pojí velká řada starostí a zařizování, které vůbec není lehké. Každá drobnost je důležitá, aby se celek spojil v naprosto dokonalý den. K tomu patří i plánování svatební hostiny. Jak nešlápnout vedle?

Pečlivě vybírejte místo

Výběr místa pro hostinu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Předtím, než si určíte konkrétní místo, je důležité vědět, kolik bude hostů. Od toho se bude odvíjet, jak velké místo potřebujete - zda jen pro pár přátel a nejbližší rodinu nebo sezvete celé příbuzenstvo. Nezapomínejte, že se bude tančit, nedostatek prostoru by tudíž svatbu mohl zkazit.

Dalším kritériem je roční období, ve kterém svatba proběhne. Pokud je to na jaře či v létě, ideální je místo se zahrádkou, v zimě se samozřejmě omezíte pouze na vnitřní prostory. V neposlední řadě nezapomínejte na svůj rozpočet. Některá místa si účtují astronomické částky, které by pak třeba scházely na kvalitě či množství jídla a pití.

Nezapomínejte také v jakém duchu a stylu se ponese vaše svatba - tato atmosféra by se totiž měla promítnout i do hostiny. Místo výběru tak hlavně podřiďte stylu, který je vám nejbližší. A nemusíte se omezovat pouze na hotely či restaurace. Hostina klidně může proběhnout na parníku, pod širým nebem na louce nebo v pronajatém rockovém klubu.

Hojnost jídla i pití

Jak vyřešit svatební menu? Možná i vy máte zažité, že na svatbách se obvykle podává česká klasika, což je svíčková omáčka s knedlíkem. Nikdo však neříká, že nemůžete jít jinou než tradiční cestou. Svatební menu můžete udělat pevné - což je většinou finančně nejvýhodnější, avšak je obvykle komplikované trefit se do vkusu každého. Další variantou je nechat hosty jídlo předvybrat a podle toho svatební tabuli sestavit, aby si každý pochutnal. Poslední a v dnešní době nejvíc populární možností je raut. Hosté dostanou pouze předkrm a polévku a místo hlavního chodu se otevře svatební raut. Finančně se ovšem jedná o nejnáročnější variantu.

K hostině patří i velké množství pití - ať už alkoholického nebo nealka. Právě nápoje tvoří ne zrovna zanedbatelnou část celkových výdajů. Jaké jsou tedy možnosti? Můžete hostům nechat open bar - tedy všechno pití na váš účet, což je ovšem finančně velmi náročné. Dalším způsobem je nastavit limit v sortimentu nebo vytvořit pro každého hosta peněžní limit, po jehož vyčerpání si útratu musí hradit sám. Jaké nápoje by na svatbě neměly chybět? Klasikou zůstává oblíbené víno. Zapomeňte však na levné patoky, investujte spíše do kvalitního vína. Nejlepší je nalévat všechny druhy - bílé víno, červené víno i růžové víno. Šumivé víno, jako italské Prosecco čiCava ze Španělska, potom může sloužit k přípitku. Pro ty, kterým víno nic neříká, by na svatbě mělo být dostatek piva. Tvrdý alkohol zařaďte do rozpočtu podle uvážení. Jedná se totiž o drahou záležitost, ale také nebezpečí, že se hosté velmi rychle společensky unaví. 

Facebook Instagram