facebook instagram

JAKÉ NÁPOJE PODÁVAT NA SVATBĚ?

08.03.2019

Svatba patří bez pochyby mezi jeden z nejhezčích okamžiků, kde by mělo být vše perfektní - od šatů, samotného obřadu, výběru místa či prstýnků, až po bohatou hostinu. Právě hostina si žádá velkou pozornost, jelikož je nutné ji dobře sladit a sestavit. Nedílnou součástí svatební hostiny je bez pochyby také svatební přípitek. Čím si ale připít a jaké nápoje podávat na svatební hostině?

Svatební hostina se tradičně zahajuje aperitivem. Ten dodá celé akci slavnostní a přátelskou atmosféru. Mimo to stimuluje chuťové buňky, jelikož 10-15 minut po něm se začíná servírovat první chod hostiny. Jako přípitek, tedy aperitiv, se obvykle volí pravé šampaňské, sekt, šumivá vína, nebo sladké aperitivy typu Cinzano či Martini.

Otázkou je, zda chcete na vaší veselce podávat alkoholické nápoje. Názory na přítomnost tvrdého alkoholu na svatbě se liší. Důvodem zpravidla není jejich cena, ale důsledky, které by přemíra alkoholu mohla vyvolat. Proto, pokud budete chtít na svatbě tvrdý alkohol podávat, zvolte raději omezenou míru. Chcete-li však spíše poklidnou veselku, doporučujeme naservírovat kvalitní víno  a dostatek nealkoholických nápojů. Tím rozhodně nic nezkazíte.

A jaké víno na svatbu zvolit? Na svatební hostině se bude podávat hned několik druhů pokrmů, ke kterým se snoubí vždy jiný druh vína. S výběrem vína si proto dejte načas a sáhněte po vhodné odrůdě jak vína červeného, tak bílého. Velmi oblíbené je poslední dobou také růžové víno. Zvolit můžete speciality jako slámové víno nebo portské, které je velmi sladké. Víno je také nutné podávat ve správné teplotě. Jelikož při servírování vína dojde ke zvýšení teploty asi o 2 °Celsia, měli byste jej tedy oproti běžné teplotě servírování o tyto stupně podchladit. Pravé šampaňské a sekty servírujeme při teplotě 5 °Celsia, bílá vína při teplotě cca 7 °Celsia, silná bílá vína pak při cca 10 °Celsia. Pro servírování růžových vín platí stejná teplota jako u bílých vín.

Malou lahev dobrého vína o objemu 0,2 dcl můžete hostům darovat také jako milý dáreček.

Facebook Instagram